Właściwości sezamu

Choć tempo naszego życia nieustannie wzrasta, coraz więcej z nas bierze sobie do serca zasady świadomego odżywiania.

Wsłuchujemy się w potrzeby naszego organizmu, sięgając po produkty bogate w wartości odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Obowiązujący przez lata mit, iż „to co dobre dla zdrowia nigdy nie jest smaczne” już dawno odszedł w zapomnienie. Zawdzięczamy to między innymi produktom określanym mianem superfoods, które na dobre zadomowiły się nie tylko na sklepowych półkach, ale przede wszystkim w naszych codziennych jadłospisach. Do superfoods należy między innymi sezam. To małe ziarno o wielkiej mocy posiada wiele dobroczynnych właściwości wpływających na nasze zdrowie, samopoczucie oraz…urodę!

Jeśli wciąż jesteś na etapie rozważania, czy warto włączyć sezam do swojej codziennej diety, możesz być tego pewien - WARTO! Choć z uwagi na swoją oleistość, sezam należy do roślin kalorycznych, ABSOLUTNIE nie musisz się tego obawiać, spożywając go z umiarem. Jest on wyjątkową skarbnicą błonnika pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów oraz innych składników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wprowadzenie sezamu do codziennej diety dostarcza organizmowi ważnych elementów takich jak wapń, fosfor, żelazo i cynk! Powinno być to szczególnie ważne dla wegan, którzy w swoich dietach mają ograniczoną podaż wapnia potrzebnego do utrzymania zdrowych kości. Ale to nie wszystko! Zawarta w sezamie ryboflawina pomaga w funkcjonowaniu układu nerwowego , wapń przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, zaś potas pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. Natomiast magnez, który również znajdziesz w złotych ziarenkach sezamu, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, dlatego warto sięgać po niego w momentach wytężonego wysiłku umysłowego, np. podczas nauki!

Mówiąc o sezamie, nie sposób nie wspomnieć o mnóstwie jego kulinarnych zastosowań! W wielu krajach sezam kojarzony jest przede wszystkim jako składnik słodyczy, wśród których królują oczywiście sezamki oraz chałwa. Sezam to także podstawa bliskowschodniego hummusu oraz zdrowy dodatek do wszelkiego rodzaju panierek i muesli. Jak jeszcze możemy wykorzystywać sezam w naszych kuchniach? Uprażone na wolnym ogniu ziarna sezamu doskonale podkreślą smak sałatek, sosów czy makaronów. Zatem…jedz sezam na zdrowie!


1Źródło: Nutrition qualities of foodstuffs presented on the website of the United States Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170150/nutrients (online access on 22.01.2020)
2Źródło: Nutrition qualities of foodstuffs presented on the website of the United States Department of Agriculture:https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170273/nutrients (online access on 21.01.2020)
3Źródło: Nutrition qualities of foodstuffs presented on the website of the United States Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/553224/nutrients (online access on 20.01.2020)
4 Źródło: https://academic.oup.com/ajcn/article/77/6/1352/4689829
5 Źródło: https://www.health.harvard.edu/heart-health/key-minerals-to-help-control-blood-pressure )(online access on 23.01.2020)

ARTYKUŁY

Amarantus, jedna z najstarszych roślin uprawnych świata

05.10.2020
Nie zawiera glutenu, zaś w jego składzie znajdziemy mnogość cennych składników takich jak białko wapń, żelazo, witaminy z grupy B, magnez i potas . O czym mowa? Oczywiście o amarantusie, należącym do jednych z najstarszych roślin uprawnych świata. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że smakuje pysznie zarówno w wersji słodkiej jak i wytrawnej.

Quinoa – superfoods bez glutenu!

05.10.2020
Quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych . Cenią ją zarówno fani zdrowego odżywiania jak i fani dbania o linię, gdyż quinoa (inaczej nazywana komosą ryżową) dostarcza naszemu organizmowi codziennej porcji błonnika, przez długi czas dając uczucie sytości

Wyjątkowe właściwości jagły doceniają zwolennicy naturalnych metod dbania o siebie!

05.10.2020
Jagły czyli kasza jaglana to łuskane ziarno prosa. Należą one do jednych z najstarszych i najzdrowszych kasz o bardzo szerokich zastosowaniach kulinarnych. Jagły są zbożem pełnym wartości odżywczych, charakteryzującym się szeregiem prozdrowotnych wartości. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do większości kasz, jaglanka posiada działanie zasadotwórcze, co oznacza, iż pozwala normalizować równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

zdrowsza słodka przekąska na bazie sezamu

05.10.2020
Często odczuwając głód w trakcie dnia sięgamy po „szybkie” przekąski bezrefleksyjnie, a przecież puste kalorie wcale nam nie pomogą! Czego nam trzeba, abyśmy poczuli się lepiej i bardziej zmotywowani do działania? Coraz popularniejsze stają się zdrowsze przekąski, dostarczające dodatkowych korzyści, takich jak błonnik, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a przy tym nie zawierające glutenu. Dokładnie takie są Amki TO GO!

MIÓD: NIEDOCENIONY SKARB NATURY.

16.01.2020
Miód to nieoceniony skarb natury. Nie bez powodu nazywany jest przez wielu płynnym złotem!

GRYKA

06.02.2020
Marzysz o tym, aby dostarczać organizmowi energii, a przy okazji poprawić wygląd swojej cery? Mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Właściwości sezamu

30.01.2020
Choć tempo naszego życia nieustannie wzrasta, coraz więcej z nas bierze sobie do serca zasady świadomego odżywiania. Wsłuchujemy się w potrzeby naszego organizmu, sięgając po produkty bogate w wartości odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
ZOBACZ WIĘCEJ