Miód

Miód to nieoceniony skarb natury. Nie bez powodu nazywany jest przez wielu płynnym złotem!

Uwielbiamy go za słodki smak, szerokie zastosowania w kulinariach i kosmetyce oraz wartości odżywcze. Choć miód to przede wszystkim cukry proste (fruktoza i glukoza) , ma on nieoceniony wpływ na funkcjonowanie niemalże każdego elementu naszego organizmu. Naturalny miód dostarcza takich składników jak działające prozdrowotnie enzymy, witaminy z grupy A, C i B, kwas foliowy, aminokwasy oraz aż 21 pierwiastków i składników mineralnych, na czele z wapniem, magnesem, potasem, fosforem, czy żelazem . Za ciekawostkę można uznać fakt, iż żelazo pochodzące z miodu jest niemal w całości przyswajalne przez nasz organizm i szybko wbudowuje się w hemoglobinę .
Miód działa wzmacniająco, antybakteryjnie, pomaga obniżyć ciśnienie krwi , dlatego gdy czujemy, że „coś nas bierze” automatycznie sięgamy oczywiście po… gorącą herbatę z miodem. Ma on również szerokie zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń układu oddechowego. Któż z nas nie sięgał nigdy po miodowe pastylki na ból gardła? 😊

Miód to także sprzymierzeniec łasuchów i wielbicieli słodkości! Najczęściej stosowany jako dodatek do wypieków i deserów, jednak wbrew pozorom świetnie wydobywa także smak mięs, za co ceniony jest przez fanów kulinarnych eksperymentów na całym świecie.

Gdy dopada Was nieodparta pokusa małej słodkiej przyjemności, sięgnijcie po miód. Zamiast pustych kalorii, dostarcza on zdrowej, pochodzącej z glukozy energii , która nie obciąża układu pokarmowego, pobudza trawienie, a przy okazji reguluje pracę wątroby i nerek, a także… ułatwia zasypianie.


1 Źródło: Laid Boukraa, Honey in Traditional and Modern Medicine
2 Źródło:https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169640/nutrients
3 Źródło: D. C. Jarvis, The Usefulness of Honey to Native Vermonter – The Health Advantages of Honey
4 Źródło: Esther Olusola Aluko, Honey’s Ability to Reduce Blood Pressure and Heart Rate in Healthy Male Subject
5 Źródło: Amanda Wilson, Health Benefits of Honey.
6 Źródło: Stefan Bogdanov, Honey for Nutrition and Health: a Review
7 Źródło:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2719236/